karel-schwarzenberg-top09-kandidat-na-prezidenta-2013 - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Historie     Právo     Ekonomika     Politika     Eshop     LIVE
Přejít na obsah
KOMENTÁŘ - POHLED DO MINULOSTI
(poprvé zveřejněno "listopad 2012")

Dopis od knížete Schwarzenberga


Níže zveřejněný komentář jsem napsal ke konci roku 2012. Reagoval na tehdejší první prezidentské volby, které se konaly "přímo". Protože jsem náhodou tento text nalezl v mém strarém notebooku, rozhodl jsem se, že ho na QUICK7 zveřejním, jako "připomínku minulosti".


RETRO  TEXT


Je to neuvěřitelné, ale je to tak! Dostal jsem dopis od nefalšovaného aristokrata s modrou krví. Nevěříte a závidíte? Věřte a nezáviďte, čeká vás to zřejmě také, a možná že už máte dopis v dopisní schránce.


Silný a zmatený v dobrém i v tom zlém

Karel Schwarzenberg, kandidát na prezidenta a nynější (možná spíše formální) předseda politické strany TOP 09 se rozhodl dopisem „náborově“ oslovit voliče, kteří ve dnech 11. a 12. ledna 2013 půjdou v prvním kole a eventuálně (velmi pravděpodobně) ještě jednou 25. a 26. ledna 2013 ve druhém kole, volit „přímou volbou“ historicky prvního prezidenta naší země, takto do funkce zvoleného.
Informace od pana Schwarzenberga, že je pro něho „velkou ctí kandidovat na úřad prezidenta“, není něčím co bych nezaslechl od jiných kandidátů. Ani slova o tom, že „přímá volba určí, jakým směrem půjde naše země po mnoha dalších let“ si myslím, že není nic převratného. Každé volby určí směr a vždy na několik let, tedy pokud nepřijdou předčasné volby (ty opět vymezí směr na několik dalších let… a stále tak dokola…). U prezidentské volby je to maličko „složitější“, to je pravda, avšak „výměna“ prezidenta není nemožná (viz. Ústava ČR).
Prezident není a zřejmě formálně (tj. legislativně) ani v budoucnu nebude „kormidelníkem“ zahraniční politiky státu. Pan Schwarzenberg, jako dosavadní ministr zahraničí, by si musel jako případný prezident „odvyknout“ přímou zahraniční angažovanost. Možná, že určitá skupina voličů (politiků) se „bojí“, že toto odvykání by Schwarzenbergovi moc nešlo, a proto jsou k jeho osobě, resp. k jeho zvolení, zdrženliví.


Přátelství s Václavem Havlem a politická cesta

Karel Schwarzenberg byl předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva (od r. 1984 do r. 1990) a v letech 1990-1992 byl kancléřem prezidenta Václava Havla.

Schwarzenberg vystřídal několik politických „příklonů“:
- ODA (Občanská Demokratická Aliance- již zaniklá strana), člen do r. 2007
- senátor, nominován stranou US-DEU (strana ukončila svou činnost k 01. 01. 2011)
- ministr zahraničí v roce 2007, nominován Stranou zelených (strana neuspěla ve volbách proběhlých v roce 2012 a nemá nyní též žádného poslance z minula)
- ministr zahraničí za TOP 09 (říjen 2012).

Možná se mi to jen zdá, snad je to jen pocit, ale vždy kdy nějaká politická strana, v nichž je pan Schwarzenberg členem či s ní jen sympatizuje, a tato se dostane „mimo kladné politické preference “ a s tím (ne)spojená místa ve veřejné správě, pak od ní „kníže odchází“.

Karel Schwarzenberg údajně řekl, že pokud neuspěje v prezidentských volbách, pak odejde z politiky. Kdyby takovéto sdělení neřekl v létě 2012, ale „dnes“ (tedy v době, kdy pravice prohrála senátní a krajské volby), pak bych si myslel, že TOP 09 to má na politické mapě tzv. „za pár“.  
zdroj: www.facebook.com/karel.schwarzenberg, ilustrační foto z FB - rok 2019Nastolení práva a spravedlnosti

Právo a spravedlnost, to je to, oč tu běží a více než 20 let! Že jste to nevěděli? Tak teď vám to Schwarzenberg říká, v dopise. Jen hold přiznává, že on i ostatní politici to „často zanedbávali“, tedy ne sebe sama, ale nastolování právě toho onoho „práva a spravedlnosti“.  Od kdy, že je kandidát na prezidenta, předsedou vládní strany TOP 09? Odpovím si sám – od 11. 06. 2009! No, žádnou revoluci vedenou TOP 09  ve jménu „práva a spravedlnosti“ zatím nepozoruji.


Stát už pro občany udělal dost, teď mu to vraťte

Závěr dopisu zní velmi logicky, bohužel ne, pokud toto přeneseme např. ve vztahu k sociální politice našeho státu (vládních stran). Zde si občan (pokud není zdraví a-či bohatý a nepotřebuje aktivní sociální „pomoc“) může připadat jako „nevlastní“ dítě českého státu. Stát, jako takový, za to samozřejmě nemůže. Myslím si, že pokud dopis knížete dorazí do některých rodin a domácností a ti si přečtou, že „je čas přestat přemýšlet o tom, co by stát měl udělat pro nás, a zvážit, co každý z nás může udělat – a promiňte mi to staromódní slovo – pro naši vlast“, a pokud zrovna někdo z této rodiny (domácnosti) přišel o „sociální příjem“, jistě bude, a snad i hlasitě, přemýšlet, co že to ten stát pro něj vlastně sociálního udělal. Pro mnohé jistě stát udělal hodně, a to myslím bez ironie. Avšak pro mnohé „vyvolené“ udělal mnohem mnohem mnohem více, než by si zasloužili. Myslím tím především různé, v médiích zmiňované, např. předražené či zmanipulované veřejné zakázky. Právo a spravedlnost, zmiňované Karlem Schwarzenbergem, se jaksi někam ztratilo, spolu s mnoha milióny korun podvodně získaných ze státního rozpočtu, jak média konstatují.


Poslušně hlásím aneb hlásím se do služby

K volbám půjdu a budu hodně přemýšlet koho zvolím, a vím že jde o budoucnost, o budoucnost nejen České republiky (tak jak to zužuje Karel Schwarzenberg, možná však  nechtěně, ale na mne to působí, že tzv. „pro les nevidí stromy“), ale i mou (jednotlivých lidí) v této zemi.


Tento článek reaguje na jednotlivé odstavce dopisu Karla Schwarzenberga. Nechci a nemám za cíl propagovat, ať pozitivně či negativně, kandidaturu pana Schwarzenberga na jakoukoliv funkci. Zkrátka dostal jsem dopis, který je vlastně veřejný, tak se o pocity z něho, více či méně vážně, veřejně dělím.


Legislativa ve vztahu k prezidentovi (výběr):

- Ústava České republiky, Hlava třetí
- ústavní zákon č. 71/2012 Sb., kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů
- zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky). Prováděcí zákon stanoví podrobnosti navrhování kandidátů, vyhlašování a provádění volby, vyhlašování jejího výsledku a možnost případného soudního přezkumu.


AUTOR: Michal Koudelka, šéfredaktor QUICK MAGAZÍN


vloženo: 04.08.2019,  poslední aktualizace stránky: 04.08.2019
Návrat na obsah