milos-zemen-na-hrad-volby-prezident-komentar - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Historie     Právo     Ekonomika     Politika     Eshop     LIVE
Přejít na obsah
KOMENTÁŘ - POHLED DO MINULOSTI
(poprvé zveřejněno "listopad 2012")

Miloš Zeman: Životní příběh


Níže zveřejněný komentář jsem napsal ke konci roku 2012. Reagoval na tehdejší první prezidentské volby, které se konaly "přímo". Protože jsem náhodou tento text nalezl v mém strarém notebooku, rozhodl jsem se, že ho na QUICK7 zveřejním, jako "připomínku minulosti".


RETRO  TEXT


Tak už je to tady! Další kandidát na prezidenta dorazil do našich poštovních schránek, aby se „vedral“ do našich voličských srdcí…

První přímá volba prezidenta v České republice se neodvratně blíží a po Karlu Schwarzenbergovi přichází, až „k nám domů“ další kandidát.  Uvařme si kávu či čaj a podívejme se, kdo že to k nám tedy vlastně „dnes“ dorazil?!


Být stále mlád

Miloš Zeman již není žádný teenager, ale jak on sám říká „důchodce z Vysočiny“. Dovolím si však názor, že rozhodně jako strhaný důchodce nevypadá, naopak. Nicméně jeho fotografie na propagačním letáku, který se ocitl či ocitne v našich poštovních schránkách, vypadá až moc „svěže“. Zaostřený úsměv na fotce, je spíše úsměvem do reklamy na kvalitní dentální ordinaci. Zároveň je to takový ten úsměv ze seriálu DALLAS a jeho hlavního protagonisty Larry Hagmana alias lišáckého padoucha J.R.Ewinga.   U personální fotografické prezentace (a nejen u ní) často „méně znamená více“. Pokud pak toto foto někdo „graficky přežene“, působí to následně spíše komicky než seriózně.zdroj: předvolební materiál

Žádné rady a vtírání

V letáku nenajdeme žádné rady, žádné poučování a žádné výzvy o nutnosti zúčastnit se aktivně prezidentských voleb (v médiích Zeman propaguje zavedení povinnosti aktivně se zúčastnit voleb - která byla za T.G. Masaryka – v době „první republiky“). Zkrátka Miloš Zeman nám „pouze“ oznamuje, že je zde (s určitou životní historií), a že chce na HRAD. Nic víc, nic míň…  V letáku si tedy nepřečteme, co chce, jako prezident, ve svém úřadě, ať formálně či neformálně, preferovat .  Zřejmě sazí na skutečnost, že „každý“ ho zná (z minula či aktivně sleduje jeho mediální výstupy nyní) a tudíž i ví, co od něj může (lze) očekávat.


CV aneb datumová smršť

Každý, kdo se učil ve škole dějepis (na ZŠ snad všichni) ví a bude asi souhlasit, že nejhorší bylo učit se a pamatovat si historické letopočty. U Miloše Zemana si je částečně „užijete“. Začínají rokem 1950 (resp. 1944) a končí rokem 2012.  Dozvíme se zde skoro vše, mimo např. data, kdy „vystudoval taneční“, pokud tedy do nich chodil. Co se lze mj. z CV o „Milošovi“ dozvědět?

- vyrůstal pouze s matkou
- studoval ZŠ (zde je třeba podotknout, že o základní škole se píše v CV spíše ve stylu např. „chodil jsem do ZŠ“)
- vystudoval SEŠ
- nejprve mu bylo studium na VŠ zakázáno, poté povoleno „alespoň“ dálkově a pak zase denně
- promuje s červeným diplomem
- vstupuje do KSČ (1968) a poté je vyloučen (1970)
- ženatý, rozvedený a opět ženatý
- v minulosti „konspiračně“ vytváří různé studie
- 17. 11. 1989 demonstruje na Národní třídě
- poslance za OF
- v roce 1992 kandiduje za ČSSD do Federálního shromáždění
- 1993 zvolen předsedou ČSSD
- od roku 2003 žije jako starobní důchodce „v ústraní“
- 2007 vystupuje z ČSSD
- 2009 zakládá stranu Práv Občanů
- otec dvou dětí - dcery co studuje gymnázium a syna co je lékařem.


Opoziční smlouva v nás

Kromě výše uvedeného, nezapomene Zeman zmínit jeho politické angažmá ve vládní exekutivě. A jak asi tušíte, zmiňuje klady jeho vlády, a to v letech 1998 – 2002, kdy byl premiérem. Jeho vláda snižovala deficit státního rozpočtu, zvýšil se příliv zahraničních investic, poklesla inflace či proběhla privatizace bankovního sektoru. Nezmiňuje ovšem  jednu maličkost, kterou mu jeho kritici „vyčítají“, a to sepsání tzv. „opoziční smlouvy“. Pro ty z vás, co se o politické dění po roce 1998 nezajímali a neví o co tehdy šlo, lze zjednodušeně napsat, že došlo ke spojení Klause a Zemana. Jednalo se o jakousi toleranci mezi mocí zákonodárnou a výkonnou, a to i přesto, že zde byla radikální politická názorová neshoda (pravice vs. levice).  ODS a ČSSD sepsali smlouvu „o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice“ i přes odpor „malých  stran“. Díky této smlouvě mohl Zeman celé čtyři roky „bezproblémově“ působit jako premiér ČR. Veřejnost toto mohla mj. vnímat i jako skutečnost, že je tedy jedno, zda volby (jakékoliv) vyhraje levice či pravice, stejně si politici svá „korýtka“ zajistí (rozdělí) navzájem.


Zeman na HRAD

„Zde domov můj“ nebo „Srdcem za lidi, rozumem za republiku“, obojí má, jako správný slogan (heslo), čtenáře – voliče na letáku zaujmout, nikoliv naštvat. Kde domov můj (úvod z české hymny) a Miloš zde na letáku odpovídá – „zde domov můj“… a jako přídavek se „na politický reklamní talíř“ přidalo ještě srdce a rozum…  Myslím, že lidé by si zasloužili „i rozum“ a republika „i srdce“ – dělit toto je trošku „bruslením na tenkém ledě“, domnívám se.


Novináři: nafoukaní a hloupí

To, že Zeman novináře miluje asi jako střep v chodidle, to je „známá vesta“. Kde se vzala (z čeho pramení) jeho empatie vůči novinářům?  Miloš Zeman říká, že „česká média se vyznačují kombinací dvou vlastností: extrémním sebevědomím a extrémní neznalostí, a když tyhle dvě vlastnosti zkombinujete, tak vám vznikne nafoukaný a hloupý fracek, který si ale myslí, že je kormidelník zeměkoule – to je většina českých novinářů (čest výjimkám)“.
Kvůli používání vulgárních slov je právě Zeman mnohdy „kritizován“. On však na svou obranu tvrdí, že se vlastně nevymyká od západních politiků, kde „vulgární rétorika“ je naopak daleko horší než rétorika jeho („mírná a vlídná“) .   


Becherovka nikoliv, slivovice

Miloš Zeman před mnoha lety v některém ze svých rozhovorů či bonmotů „vychválil“  nápoj z Karlových Varů. Ne, nešlo o některé z mnoho minerálních vřídel, které lze zdarma v KV ochutnat. Becherovka, tedy likér a jeho tajný recept složen z různých bylin je ono oblíbené štamprle bývalého předsedy ČSSD. Celý národ je v tomto stále „ujišťován“, a to díky mnohým novinářům (např. Petra Honzejka – komentátora Hospodářských novin, který vystupoval v pořadu Události, komentáře na ČT24 dne 04. 12. 2012), kteří neúnavně a zarputile toto stále hlásají, i přesto, že už to dlouho není pravda. Zeman v rámci tohoto řekl, že „inteligence novinářů je sedm let zpožděná“ -  Miloš přešel totiž před sedmi lety na slivovici (dva plné kalíšky denně)! Proč vlastně slivovice? Zdůvodnění Zemana je prosté - kvůli normě EU na likéry, kdy se musel zvýšit obsah cukru v becherovce.


Návštěva na VŠE

Miloš Zeman navštívil 10. 04. 2012 svou alma mater jako prezidentský kandidát. Zde se vyjádřil i ke školnému na veřejných vysokých školách, kdy především zdůraznil, že je proti školnému ze sociálních důvodů… , ale je zároveň pro zavedení tvrdých penalizačních poplatků, a to např. za opakování zkoušky či zápočtu, co budou však tak vysoké – cituji: „že vyloučí ze škol všechny blbce, bez ohledu na to, zda pocházejí z bohatých nebo chudých rodin“.   No a pak Zeman udělal něco, co Vladimíra Dvořáková (přednášející politologii na VŠE a předsedkyně Akreditační komise MŠMT co pečuje o kvalitu vysokoškolského vzdělávání), která byla přítomna setkání studentů se Zemanem, si musela vyslechnout velmi nervózně a nelibě. O co šlo? Miloš Zeman zmínil skutečnost, že i podle „Věstníku studentů VŠE“, se univerzita  dostává na úroveň  „lepší střední ekonomické školy“. Samozřejmě, že tento „trapas“ nebyl Dvořákovou kladně kvitován.


Zemanovci to jistí

V prosinci 2009 zakládá Zeman stranu s nynějším oficiálním názvem - Strana Práv Občanů ZEMANOVCI (zkratka SPOZ). V současné době je jejím čestným předsedou. Tato politická strana je tedy jeho jakousi „politickou kotvou“ poté, co v roce 2007 vystoupil z ČSSD.


Na závěr je třeba ještě napsat, že nynější prezident Václav Klaus otevřeně podpořil kandidaturu Miloše Zemana na funkci hlavy státu. Miloš Zeman 30. 11. 2012 (resp. 08. 12. 2012) požádal i KSČM o veřejnou podporu jeho kandidatury na prezidenta - komunisté mu však konkrétní kladné stanovisko nevyjádřili.


AUTOR: Michal Koudelka, šéfredaktor QUICK MAGAZÍNvloženo: 04.08.2019,  poslední aktualizace stránky: 04.08.2019
Návrat na obsah